Kartepe’de Yamaç Paraşütü Yapılacak Yerler

Kocaeli’nin en güzel noktası olan Kartepe’nin bilmediğiniz pek çok özelliği var. Sadece kayak ve diğer kış sporları değil Kartepe yamaç paraşütü olanaklarıyla bölgeye gelen tatilcilere farklı aktiviteler yapma olanağı sunuyor.

Yemyeşil ormanları, yüksek tepeleri, ırmakları ve şelaleleri ile tam bir doğa harikası olan Kartepe’de yamaç paraşütü yapmak da ayrı bir keyif. Panoramik manzarası ile Geyikalanı, Kürekdağı, Kartepe arasında kalan Kadıkonağı, kışın kayak yapmak isteyenlere yazın ise kampçılara olanak tanıyor. Yamaç paraşütü yapacak olan doğa severler burada kamp bile kurabilirler. Kadıkonağı, Kartepe’de yamaç paraşütü yapmak için mükemmel bir adres oluyor.

 

Kartepe’de yamaç paraşütü Belediyenin desteği ile 2012 yılında pek çok farklı alanda yapılıyor. Kartepe yamaç paraşütü noktaları:

  • 1200 metre Kartepe – Eğreltidüzü yaylası
  • 1150 metre Başiskele-Yuvacık Saklı vadi

Ayrıca Kartepe’nin zirvesinde 1200 metre rakımlı Seyir Alanı ve Kestanelik mahallesinde hazırlanan 6 dönümlük iniş alanındaki zemin de paraşütçülere uygun hale getirilmiştir. Kartepe yamaç paraşütü alanları içinde Suadiye ise tek başına yöreyi kuş bakışı seyredeceğiniz bir cennet. Dileyen profesyonel paraşütçüler buradan rotalarını çizebilirler.

İleri düzeyde yamaç paraşütü (P4) yapan sporculara yönelik atlayışlar için hazırlanan parkurlar uygun güvenlik düzenlemeleri ile kullanıma açıldığı için son yıllarda;

  • Üniversitelerin yamaç paraşütü grupları
  • Doğa sporları toplulukları
  • Dağcılık ekipleri
  • Kayak grupları
  • İzci toplulukları Kartepe’yi tercih ediyor. Kartepe yamaç paraşütü her sene binlerce kişiye aktivite ve spor olanağı tanıyor.

Trekking, kar kayağı, kablolu su kayağı, motokros parkurları, otomobil sporları gibi farklı aktivitelerin de yapıldığı cennet bölgede sporcular ve tatilciler dolu dolu zamanlar geçiriyorlar.

 

Yamaç Paraşütü Yapmak İçin En Uygun Zaman

Kartepe yamaç paraşütü için en uygun zamanı Nisan – Eylül ayları arasında sunuyor konuklarına. Aralık – Şubat arasında devam eden kayak sezonundan sonra karların erimesi ve tatilcilerin evlerine dönmesi ile sakin bir havaya bürünen bölgede yamaç paraşütü alanları da ideal özelliklerine kavuşuyorlar.

Kartepe’de yamaç paraşütü yapılacak tepeler, yemyeşil bitki örtüsüne bürünüyor ve tatilcileri bekliyor.

Hangi Ekipmanları Kullanacaksınız?

yamac-parasutu

Kartepe’de yamaç paraşütü yapacaksanız kullanacağınız ekipmanları tanımanız gerekiyor. İlk kez bu sporu yapacak olanlar bölgedeki malzeme kiralama merkezlerinden ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Ayrıca etkinliği düzenleyen firmalar ekipman temininde bulunuyorlar.

İlk kez yamaç paraşütü yapacak olanlar eğitmen eşliğinde bu deneyimi yaşarken profesyoneller diledikleri şekilde hareket ediyorlar. Bu sporu yaparken kullanacağımız alete yamaç paraşütü deniyor. Bez kısmına kanopi, kanat veya kubbe adı veriliyor. Diğer malzemeler ise:

Harness: Dacron kumaştan yapılırlar. Dikişleri genelde “w” şeklinde olur. Ayrıca kutu dikişi kullanılır. Kartepe yamaç paraşütü alanlarındaki firmalardan da kiralık harness bulunabilir.

Pilot Harness: Uzun uçuşlarda kullanılan harness türüdür. Farklı isimlerde üretilirler. Bu harnesslerde oturulan yerden omuza kadar tüm beli ve sırt bölgesini koruyan kevlar koruyucu vardır. Ayrıca air lag takılabilir. Speed sistem, yedek paraşüt, telsiz ve sıvı ihtiyacını karşılayacak drink sistem bulunur.

 

Diğer Malzemeler

Variometre: Yamaç paraşütü yaparken kullanacağınız variometre saniyede kaç metre yükseldiğinizi veya çöktüğünüzü bize sn/mt şeklinde verir.

Telsiz: Uçuşlarda kişiler ve yerdeki takımlar arasında haberleşmek amacıyla kullanılır. Yarışma ve etkinliklerde kullanılması zorunludur.

Rüzgar ölçer: Rüzgar hızını knot/saat veya km/saat olarak ölçmeye yarayan alettir. Kartepe’de yamaç paraşütü yaparken ihtiyacınız olacaktır.

Kask: Yamaç paraşütü yapılırken kaskların güvenlik amaçlı kullanılması zorunludur. Çenelikli olanlar tavsiye edilir. Darbelere karşı koruyucu ve görüş mesafesini %100b açıcıdır.

Tulum: Tulum, yamaç paraşütü yapılırken uzun uçuşlarda kullanılır. Soğuk hava ile karşılaşılması halinde sporcunun reflekslerinin zayıflamasını engeller.

Bot: Her uçuşta kullanılması gerekir. Kalkış ve inişlerde bileğin burkulmasını önler.

Windscok: Rüzgarın geldiği yöne dönmeyi sağlar. Bir ucu geniş diğer ucu dar külah şeklinde dacron polyester kumaştan dikilmiş bir malzemedir. Parlak kumaşlardan yapıldığı için yerde esen rüzgârın şiddeti hakkında dahi bilgi verir.

Malzemelerinizi de tanıdıktan sonra yamaç paraşütü yapmamak için hiçbir bahaneniz kalmadı. Kartepe’nin en güzel tepeleri sizleri bekliyor. Kartepe’de yamaç paraşütü ile özgürlüğü doruklarda yaşayacaksınız! Bavulunuzu alın ve yola koyulun!

 

Kartepe hakkında detaylı bilgi için tıklayın »

Sen de Yorum Yaz

Kartepe'de konaklamış veya konaklama yapmak isteyen tatilciler kendi görüşlerini yazarak Uludağ'da tatil yapacak misafirlerle deneyimlerini paylaşabilirler. Otellerde konaklamış misafirler yorum ve şikayetlerini yazarak hizmet kalitesinin yükseltilmesine katkı sağlayabilirler.

Otel listesi yükleniyor, Lütfen bekleyiniz..
snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake