Doğanın Mirası Kartepe – Hayran Olacaksınız!

Kartepe, Kocaeli’nin bir ilçesi olmasının yanında Türkiye’nin en iyi kayak merkezlerinden biridir. Kartepe tarihi, 1600’lü yıllardan başladığı iddia edilse de yörede Roma ve Bizans dönemine ait yaşam kalıntıları bulunmuştur. Ortaya çıkan tarihi eserler ve mezarlar, Bitinya döneminden hayat izlerini ortaya çıkarmıştır.

Kartepe’nin tarihi Hititler, Frigler, Megaralılar (Yunan), Traklar, Persler, İskender İmparatorluğu, Roma, Bizans, Anadolu Selçuklu Devleti, Latinler, Bizans, Osmanlı Devleti ile şekillenmiştir. Günümüzde kayak merkezi olarak kullanılan Kartepe’de yeni yeni bulunan tarihi yapılar, bölgenin doğal güzelliğinin yanında köklü bir geçmişe sahip olduğunu da göstermektedir.

Kartepe tarihçesi için yakın döneme baktığımızda 20 Kasım 1918’de İngilizlerin, 27 Ekim 1920’de ise Yunanlıların işgaline uğradığını görürüz. Kurtuluş Savaşı sonrasında 28 Haziran 1921’de ise Kartepe bağımsızlığını kazanır. Yunanistan’la yapılan mübadele ile bölgeye, Türkler yerleştirilir. Uzun yıllar köy statüsünde kalan Kartepe Cumhuriyet’ten yıllar sonra gelişmeye başlamıştır.

Kartepe tarihi aynı zamanda Kocaeli’nin gelişimi ile doğru orantılıdır. Büyük bir sanayi kenti olan İzmit’in gelişmeye başladığı 1960’lı yıllarla birlikte, karlı dağlarda da hareketlilik olmaya başlamıştır. Kayak merkezi ve oteller açılmış, yeni yollar yapılmıştır. Kartepe Dağı, kış turizminin merkezlerinden biri olmaya başlamıştır.

Kartepe Nasıl Oluştu? – Bembeyaz Pistler

kartepe kayak merkezi

Kartepe’nin tarihçesi, heybetli Kartepe Dağı’nın oluşumu ile birlikte başlarken, 1650 metre yüksekliğindeki pistler yer hareketleri sonucu zamanla meydana gelmiştir. Türkiye’deki diğer kayak merkezlerine oranla daha avantajlı olan Kartepe’de 4 lift ve 12 kayak pisti bulunmaktadır. Profesyonel ve amatörler için ayrı kullanım alanları mevcuttur.

Kartepe hakkında bilgi edinmek isteyenler için suni kar yağışının da kullanıldığını söylemekte fayda var. Kuzeybatıdan ve Marmara Bölgesi’nden gelen soğuk Kartepe’de 1100 metre yüksekliklerde yoğun kar yağışı olmasını sağlamaktadır.

Kartepe tarihi açısından dağların ve kayak merkezinin oluşumu bir dönüm noktasıdır. Kocaeli Maşukiye ilçesinin hemen kuzeyinde bulunan Kartepe, Aytepe ve Yuvacık Barajı gibi tabiat güzelliklerine de komşudur.

Kartepe Kayak Merkezinde 4 lift 3 telesiyej 1 teleski mevcut olup pist uzunlukları 400 m ile 3500 m arasında değişmektedir. Kartepe’de kayak sezonu Aralık sonlarından Şubat sonuna kadar sürer. Kar kalınlığı normal şartlarda 80- 200 cm arasında değişmektedir.

Kartepe’nin Bitki Örtüsü – Büyüleyici Doğal Güzellikler

Her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlayan Kartepe kayak merkezi, iklim ve bitki örtüsü ile misafirlerini kendine hayran bırakmaktadır. Kartepe tarihi içerisinde yüzyıllarca değişen iklim koşullarına bakıldığında yükseklere çıkıldıkça kar yağışının arttığı görülür.

Kartepe’de genellikle birinci zaman kayaçlarından oluşan dağ, maki ve orman örtüsü görülmektedir. Fındık, meşe, kestane çok sık bulunan ağaçlardır. Ormanlık kesimlerde az nüfuslu köylere rastlanır. Dağ eteklerinde zeytinlikler ve meyve bahçeleri arasında köyler ve kasabalar vardır.

Kartepe Kayak Merkezi, kış sporlarının yapıldığı diğer bölgelerimizden farklı olarak deniz manzaralı bir dağa sahiptir. Aralık ayında başlayan kar, bu dağı muhteşem bir görüntüye sokmaktadır.

Kartepe Kayak Merkezi’nin Misafirlerine Sundukları

Kartepe’nin tarihi ve oluşumu hakkında bilgi verdikten sonra size biraz da tatiliniz süresince Kartepe’de yapacağınız aktivitelerden ve karşılaşacağınız güzelliklerden bahsedelim. Kayak tatili için Kartepe Kayak Merkezi’ne geldiyseniz öncelikle birbirinden güzel pistler ve ormanlarla karşılaşacaksınız.

Ayrıca Kartepe ormanları ve Kuzu Yaylası ile günübirlik turizme de hizmet vermektedir. Türkiye’nin en nefis alabalık cinsi Kartepe üzerindeki küçük göllerde mevcuttur. Diğer kayak merkezlerinden farklı olarak denize çok yakındır. Özellikle İstanbul’a yakınlığı Kartepe Kayak Merkezi cazibesini ayrıca artırmış ve Uludağ’a ciddi bir rakip haline gelmiştir. Mükemmel bir kış tatili için ideal lokasyonlardan olmuştur.

Kartepe’ye Nasıl Gidilir? Heybetli Dağlara Yolculuk

Kartepe Kayak Merkezi sahip olduğu güzellikler ile konuklarını ağırlarken İstanbul ve Ankara gibi merkezi şehirlere yakın olmasından dolayı kolay ulaşımı da sağlamaktadır. Bu nedenle günübirlik kayak turları ve hafta sonu kaçamakları için tercih edilir. Kocaeli şehir merkezine 25 km uzaklıkta olan Kartepe’ye kendi aracınızla E-5, TEM, İstanbul – İzmit, Adapazarı –İzmit ve Anadolu Otobanı ile Afyon – Kütahya otoyollarını kullanarak gelebilirsiniz. İstanbul’dan yaklaşık 1 buçuk saatte Ankara’dan ise 3 saatte kayak merkezinde olursunuz.

Kartepe Konaklama – Kayak Merkezi Otel Seçenekleri

Kartepe kayak merkezi, otelleri ve dağ evleri ile kayak tutkunlarını ağırlamaktadır. Kartepe tarihi, doğal güzellikleri ve yapılacak aktiviteleri sayesinde sömestr ve kış tatillerinin adresi olmaktadır. Dolayısıyla her geçen yıl konaklama imkanları çeşitlenmektedir.  Kartepe kayak merkezi otelleri, SPA ve güzellik merkezleri, kapalı havuzları, hamamları, restoranları ve barları ile ayrıcalıklı tatil fırsatları sunmaktadır. Erken rezervasyon imkanlarıyla da yoğun dönemlerde ekonomik fiyatlarla konaklamak mümkündür.

Kartepe otel fiyatları hakkında bilgi almak için bizi arayın…

 

Kartepe hakkında detaylı bilgi için tıklayın »

Sen de Yorum Yaz

Kartepe'de konaklamış veya konaklama yapmak isteyen tatilciler kendi görüşlerini yazarak Uludağ'da tatil yapacak misafirlerle deneyimlerini paylaşabilirler. Otellerde konaklamış misafirler yorum ve şikayetlerini yazarak hizmet kalitesinin yükseltilmesine katkı sağlayabilirler.

Otel listesi yükleniyor, Lütfen bekleyiniz..
snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake