Kartepe Hava Durumu ve Kar Kalınlığı

Kartepe Yıllık Ortalama Sıcaklıkları ve Kar Yağışları

Marmara Bölgesi’nin ve Türkiye’nin en önemli kayak merkezlerinden olan Kartepe’nin iklimi Akdeniz, Karadeniz ve karasal iklimin karışımıdır diyebiliriz. Kartepe hava durumu da kayak merkezinin bulunduğu bölge neticesinde iklim şartlarını üzerinde taşımaktadır.

Kartepe iklimi 4 mevsimin yaşandığı yörede karlı ve güneşli günlere sahiptir. Kentte yazlar az yağışlı ve sıcak, kışlar ise yağışlı ve soğuk geçmektedir. Kayak merkezinde ise yükseklere çıkıldıkça daha soğuk değerlerle karşılaşılmaktadır.

Kartepe hava durumu yıllık ortalama 13 derece civarında seyrederken kış mevsiminde dağların zirvesinde ve kent merkezinden yüksek noktalarda daha soğuk değerler görülür.

Kasım ayı itibariyle başlayan kar, Nisan ayı sonuna kadar yağmaktadır. Rüzgârlar kışın kuzey ve kuzeydoğudan, yazları ise kuzeydoğudan eser. Bahar aylarında yağmurlu gün sayısı artmaktadır. Kartepe hava şartları mevsime göre değişkenlik gösterir.

Kartepe Kar Kalınlığı

Kartepe Kayak Merkezi 1650 metre yükseklikte kurulmuştur. Normal bir kış sezonunda 80- 200 cm arasında değişiklik gösteren Kartepe kar kalınlığı zirvede her daim daha fazladır. Aralık ve Şubat ayları Kartepe kar kalınlığı açısından bakıldığında kayak yapmak için idealdir.

Kartepe kar tahmini yıllık iklim koşullarına ve kayak merkezinde görülen derecelere göre yapılabilir. Kartepe iklimi, bölgenin yüksek konumlanmış olması nedeniyle karasallık göstermektedir. Kartepe hava durumu ve kar kalınlığı da bu karasallıktan etkilenir.

Kartepe Hava Koşulları

Kocaeli ile denk olan Kartepe hava koşulları zirvede birkaç derece düşüşe geçmektedir. Kartepe hava durumu için bakıldığında yıllık ortalama sıcaklık 15 dereceyi geçmezken yağış miktarı da diğer kayak merkezlerine oranla düşüktür.

Genel Kartepe hava koşulları ve değerleri aşağıdaki gibidir.

• Yıllık sıcaklık ortalaması: 14.5 °C
• Ölçülen en yüksek sıcaklık: 42.9 °C
• En düşük sıcaklık: -18.0 °C
• Yıllık ortalama yağış miktarı: 771.7 mm
• En çok yağış alan ay: 106 mm. ile Aralık
• En az yağış alan ay: 26.1 mm. ile Ağustostur
• Nem – yaz: %66
• Nem – kış: %74.6

Kartepe iklimi kayak turizmi için elverişli bir grafiğe sahiptir. Kartepe kar kalınlığı ve sıcaklık değerleri sayesinde tatilciler sömestr tatillerine bembeyaz bir Kartepe havasıyla başlarlar. Siz de bavulunuzu hazırlarken bu değerleri göz önünde bulundurabilirsiniz.

snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake