Kartepe’de Ne Yapılır Diyenlere 10 İlgi Çekici Aktivite

Kartepe sadece kayak merkezi ile biliniyor. Aslında keşfedilmeyi ve ilgi görmeyi bekleyen onlarca aktivite var burada. Kartepe aktiviteleri her mevsimde farklı bir macera yaratıyor. Tatilciler yapacak, görecek, tadacak ve deneyecek onlarca aktivite bulabiliyor.

Yaz ve kış farklı spor dallarını yapabileceğiniz bu cennet coğrafyada hiç sıkılmayacaksınız. Özellikle doğa severler için balıkçılıktan fotosafariye kadar neler var neler. Kartepe’de neler yapılır diye soranlar cevaplarını fazlasıyla alacaklar…

 

Trekking – Kartepe Trekking Parkurları

Kartepe’de trekking yapmak için birbirinden avantajlı parkurlar bulunuyor. Kartepe trekking alanlarındagruplar halinde ya da bireysel trekking turları düzenlenebiliyor. Kartepe’de trekking yapılacak yerler arasında Kuzu Yaylası, Soğucak Yaylası, Dalgakıran, Maşukiye, Altıoluk, Karabayır, Eşme Sahili, Fındık Suyu Yürüyüş Parkuru bulunuyor.

Kış mevsiminde Kartepe’de trekking yapmak zor olsa da bahar ve yaz aylarında yapılacak mükemmel bir Kartepe aktivitesi oluyor.

Su Kayağı – Kartepe Aktiviteleri

Kartepe aktiviteleri arasında hiç aklınıza gelmeyecek bir aktivite de var: su kayağı. Kartepe’de ne yapılır diyenler amatör şekilde yapılan su kayağını deneyebilirler. Ayrıca her sene Sapanca Gölü’nde yarışlar düzenlenmektedir. Dalgasız denizlerde, nehir ve göllerde yapılan su kayağı için Türkiye’deki ideal bölgelerden biridir Kocaeli. Kartepe’de su kayağı tatilinize farklı bir alternatif olabilir.

Golf – Hangi Aylarda Yapılır?

Kartepe’de ne yapılır diyenlere bir diğer Kartepe aktivitesi olarak golf önerilmektedir. “Kartepe Golf Academy” bünyesindeki 205 metre uzunluğunda, 22.000 metrekare Driving Range bulunmaktadır. Kartepe’de golf için 15’i golf-mat’de, 5’i çimde olmak üzere 20 kişi aynı anda eğitim alabilmektedir. 240 metrekare practice putting ve chipping grende, practice bunkerlarda ders alarak, antrenman yapma imkanı sunulur.

Kartepe’de golf oynamak için kullanılan 1000 metrekarelik alana yapılmış suni gölet, bir adet Fairway Bunker, bir adet Deep Bunker, bir adet Scotch Bunker, dört adet farklı mesafelerde Green ile 25 dönümlük Driving Range uluslararası standartlara sahiptir. Golfe başlamak ve kendini geliştirmek isteyenler için idealdir. Kartepe golf alanları sayesinde bahar aylarında yemyeşil olan alanlara da hayran kalırsınız.

 

Kartepe’de Paintball

Başta Sisli Vadi olmak üzere, Kartepe Kayak Evi’nin etkinlikleri dahilinde, Acısu Meşelik Ormanı ve Maşukiye’deki sahalarda Paintball oynamak mümkündür. Kartepe’de paintball arkadaş grupları ve aileler için farklı bir aktivite olabilir. Kartepe paintball firmaları sayesinde ormanlık alanlarda eğlenceli zamanlar geçirilmiş olur.

Avcılık – Kartepe’de Av Serbest Mi?

Merkez av komisyonu kararı doğrultusunda, Kartepe ilçe genelinde av dönemi yılın 8. ayı ile başlayıp bir sonraki yılın 2. ayına kadar devam eder. Kartepe’de avcılık 6 ay gibi uzun bir süre aktivite yapma olanağı verir.

Bölge Avları:

1.grup av hayvanı; bıldırcın ve üveyik avı Ağustos’un 14’ünde başlayıp Ocak ayının 23’üne kadar devam eder.

2.grup av hayvanları; yaban domuzu ve çakal avı Ağustos’un 14’ünde başlayıp Şubat ayının 27’sine kadar devam eder. Ayrıca yaban ördeği, çulluk (yelve) avları da yapılmaktadır. Bu avları yapabilmek için avcı derneklerine üye olmak, avcılık belgesi ve avcılık sertifikası gerekmektedir.

Kuş Gözlemciliği

Kartepe’de neler yapılır önerilerimiz saymakla bitmiyor. Kartepe’nin muhteşem coğrafyası Sapanca Gölü üzerinde yaşayan farklı kuş türlerini gözlemleme olanağı sunuyor. Kartepe’de kuş gözlemciliği keyifli bir aktivite oluyor.

Ormanlık ve mesire alanlarında da aynı şekilde farklı canlılar vardır. Dilerseniz bu canlıları da doğa turları sayesinde gözlemleyebilirsiniz.

 

Olta Balıkçılığı

Kartepe’de olta balıkçılığı kentlilerin ve misafirlerin sıkılıkla yapmayı tercih ettikleri bir aktivite. İlçedeki iç suların çok olması, balık çeşitliliği ve popülasyonunun yüksek olması sebebi ile amatör olarak yapılabiliyor.

Kartepe’de olta balıkçılığı için çok avantajlıdır. Sapanca Gölü, Akmeşe yolu üzerinde bulunan diğer adı Kirazoğlu ve Ketence Baraj Göletlerinin yanı sıra, Derbent deresi ve Samanlı Dağı’ndan aşağılara doğru akan berrak derelerinde, başta sazan (aynalı ve pullu sazan), turna (oklama), yayın, tatlı su ketali, kızılkanat, gökkuşağı alabalığı ve doğal alabalık gibi birçok türü bir arada barındırmaktadır.

Kartepe olta balıkçılığı yapılan yerlerde yaklaşık 15 – 16 kilogram sazan tutuluyor. Ayrıca trofe olarak bilinen sazanlar da tutulmakta. 15 Mart-15 Haziran tarihlerinde yavrulama dönemi olduğu için avlanmak yasaktır. Kaşık, suni yem ve canlı yemler kullanılarak avlanılır.

Derbent’te yayın balığı, 15 Mart- 15 Haziran hariç canlı yemlerle yapılır. Yakınlardaki otellerde ve pansiyonlarda kalarak bu sürede tatil de yapabilirsiniz.

Foto Safari

Kartepe dağları, dereleri ve köyleri ile tam bir kartpostal görünümünde. Kış mevsiminde bembeyaz kar manzarasının oluşturduğu görüntü yazın yerini yemyeşil ağaçlara ve rengarenk çiçeklere bırakıyor. Bu da fotoğraf severler için mükemmel bir çeşitlilik sunuyor. Kartepe’de fotoğrafçılık turları ve foto safari etkinlikleri düzenleniyor. Kayak yapmaya gelenler hava durumuna göre fotoğraf gezilerine çıkıyor.

Oryantiring (Yön Bulma)

Kartepe’de ne yapılır listemize oryantiring gibi farklı bir aktiviteyi daha ekleyelim. Oryantiring, harita yardımıyla yön bulmayı içeren, zamana karşı yapılan bir spordur. Farklı arazi koşullarında yapılır. Kartepe’de Altıoluk kuzey yamacı başta olmak üzere değişik rotalarda yapılır. Tecrübeye göre daha zor arazi şartları seçilebilir. Kış mevsiminde oldukça zorlar. Bu nedenle Kartepe aktiviteleri arasında en ilgi çekici olanlardandır.

Kürek

Kartepe’de kürek yapılır mı hiç demeyin, yapılıyor. Kartepe Kürek Kulübü 2011 yazı itibariyle Sapanca Gölü’nde kürek sporu antrenmanlarına ve yarışlara ev sahipliği yapıyor. Öğrenmek isteyenlere de kürek dersi imkanı sunuluyor.

Siz de Kartepe’de sadece kayak yapıldığını sananlardansanız artık yanıldığınızı kabul etmişsinizdir. Doğası ile büyüleyen yörede dilediğiniz sporu yapabileceksiniz. Kartepe aktiviteler hiç bitmez! Yapmanız gereken otelinizde yerinizi ayırtarak tatilinize başlamak.

 

Kartepe hakkında detaylı bilgi için tıklayın »

Sen de Yorum Yaz

Kartepe'de konaklamış veya konaklama yapmak isteyen tatilciler kendi görüşlerini yazarak Uludağ'da tatil yapacak misafirlerle deneyimlerini paylaşabilirler. Otellerde konaklamış misafirler yorum ve şikayetlerini yazarak hizmet kalitesinin yükseltilmesine katkı sağlayabilirler.

Otel listesi yükleniyor, Lütfen bekleyiniz..
snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake